Eko dom z gliny

W ostatnich latach dużo pisze się o ekologicznych rozwiązaniach dla domów, ponieważ producenci proponują konsumentom zaawansowane technologicznie urządzenia, które mają na celu ograniczenie poboru podstawowych mediów, takich jak energia elektryczna.

Jednak ekologiczny dom to nie tylko nowoczesne wyposażenie, ale przede wszystkim materiały, z których została wykonana konstrukcja budynku. Powinny być one przyjazne dla środowiska.

Dziś powraca się do naturalnych materiałów budowlanych, dlatego eko domy z gliny stają się coraz częściej wybierane przez świadomych ekologicznie ludzi. W Europie Zachodniej powstają już całe osiedla budynków z gliny, jednak w naszym kraju to wciąż bardzo abstrakcyjny temat, dlatego postanowiliśmy się z Wami podzielić podstawowymi informacjami odnoszącymi się do tego typu budownictwa.

fot. chatazgliny.pl

Zalety domów glinianych

Dom z gliny to nie tylko konstrukcja zgodna z ekologicznym stylem życia, to również budynek generujący wiele zalet, które mają istotny wpływ na komfort mieszkania. Domy wykonane z gliny charakteryzują się zdolnością do wiązania kurzu, nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych substancji.

Doskonale regulują wilgoć i skutecznie zapobiegają pojawieniu się pleśni oraz grzybów na ścianach, dlatego są doskonałym miejscem do życia dla osób zmagających się z alergiami oraz astmą oskrzelową.

Jednak na budowę glinianych domów mogą się zdecydować również osoby szukające oszczędności. Według szacunków koszt budowy takiego domu może być nawet o 40% niższy w stosunku do budowy podobnej konstrukcji bazującej na klasycznych materiałach budowlanych takich jak beton, czy cegła.

Zaoszczędzić można również na kosztach eksploatacyjnych, ponieważ grube ściany gliniane nie tylko skutecznie chronią przed upałem, ale również doskonale izolują przed zimnem. Stanowią również znakomitą barierę akustyczną, która chroni przed hałasem. W takich domach żyje się zdrowo i komfortowo.

Metody budowy

Osoby, które decydują się na dom z gliny, mogą wybrać jedną z dwóch podstawowych technik budowy. Pierwsza z nich sprowadza się do budowy ze specjalnych bloków wykonanych z gliny, które muruje się przy użyciu zaprawy glinianej. W przypadku ścian działowych oraz sufitów stosuje się płyty gliniane.

Druga metoda budowania domów glinianych sprowadza się do wykonania drewnianej konstrukcji, którą następnie wypełnia się mieszanką gliny oraz słomy. Technika jest bardzo uniwersalna i może być wykorzystana zarówno do budowy ścian wewnętrznych, jak również ścian działowych.

 

Podsumowanie

Domy z gliny to bardzo ciekawe rozwiązanie, które jest znakomitą alternatywą dla klasycznego budownictwa, ponieważ nie są one trudniejsze w budowie, mogą wyglądać nowocześnie, a przede wszystkim są bezpieczne dla środowiska oraz naszego zdrowia.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Sprawna instalacja kanalizacyjna jest niezbędna w każdym gospodarstwie domowym lub firmie. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy ulegnie ona zapchaniu. Co wtedy zrobić? Czy niezbędne jest wezwanie sprawdzonego hydraulika? Tak naprawdę nie jest to konieczne, ponieważ problemu zapchanej kanalizacji... więcej
Toaleta jest jednym z tych pomieszczeń, które są szczególnie narażone na liczne zabrudzenia, w wyniku których mogą rozwijać szkodliwe bakterie, wirusy oraz grzyby. Najbardziej narażona jest muszla klozetowa, w której mogą zasiedlać się m.in. bakterie Salmonelli, Shigelli oraz E-coli. Czy walka z... więcej
Proste rozwiązania często okazują się tymi najskuteczniejszymi. To bardzo popularna teza, która swoje odzwierciedlenie znajduje również w dziedzinie oczyszczania ścieków. Czytając regularnie naszego bloga, z pewnością poznaliście wiele sposobów na usuwanie zanieczyszczeń. Większość z nich to... więcej