Ekologiczne środki czystości

Coraz częściej decydujemy się na wybór ekologicznej żywności czy segregujemy śmieci. Także podczas codziennych czynności i porządków możemy dbać o środowisko naturalne.

Statystyczny Polak w ciągu roku produkuje 315 kg odpadów. Nie jest to wynik najgorszy w porównaniu z innymi europejskimi krajami. Przykładowo, na jednego mieszkańca Cypru w ciągu roku przypada 760 kg śmieci, z kolei w Danii czy Irlandii to ponad 600 kg. Niestety jednak, jeżeli chodzi o utylizację śmieci wciąż większa ich część, bo ponad 70%, trafia na wysypiska śmieci, a pozostała część trafia do kompostowni i jest segregowana. W tym wypadku nie mamy powodów do dumy, a  liderem w przetwarzaniu odpadów jest Austria, która w ten sposób pozbywa się aż 40% swoich śmieci.

 

Przyczyny zanieczyszczeń

Zanieczyszczenie środowiska to nie tylko ogromne ilości produkowanych odpadów, ale również inne szkodliwe substancje, które przedostają się do wód czy gleb. O zanieczyszczeniach wód mogliście przeczytać na naszym blogu gdy opisywaliśmy działanie separatorów węglowodorowych. Jeżeli chodzi o gleby możemy tu rozróżnić zanieczyszczenia:

  • naturalne
  • związane z działalnością człowieka

Jeżeli chodzi o zjawiska naturalne, które powodują zanieczyszczenia gleb to mamy tu na myśli głównie erozje, trzęsienia ziemi, a także susze czy pożary. Działalność człowieka, w głównej mierze opiera się na prowadzeniu wycinki lasów, intensywnej uprawie ziemi czy odprowadzanie szkodliwych substancji takich jak ścieki czy pestycydy. Jak jednak dbać o środowisko wykonując codzienne czynności na przykład podczas sprzątania domu czy mieszkania?

 

Ekologiczne środki czystości

Nasze babcie wiedziały jak poradzić sobie z każdą plamą, gdy w sklepach nie były dostępne silne i skuteczne detergenty. Wystarczył im kwasek cytrynowy bądź sok z cytryny, soda oczyszczona czy ocet. Wszystkie te “preparaty” skutecznie walczyły z osadem, brudem i kamieniem. Wywabiały plamy i robiły wszystko to, co dziś uzyskuje się może nieco szybciej, ale na pewno nie z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Dziś silne środki czyszczące mogą być z powodzeniem zastąpione preparatami, które są bezpieczne dla środowiska. Często używa się ich w budynkach, przy których zamontowane przydomowe oczyszczalnie ścieków. Preparatów biologicznych używa się do rozruchu oraz w trakcie eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Rozruch dokonuje się po każdorazowym wywiezieniu osadu z oczyszczalni.

 

BIOPREPARATY   DLA    DOMU   ECO9

 

Również przy pielęgnacji ogrodów oraz podczas używania zmywarek i innych sprzętów domowego użytku możemy zaopatrzyć się w ekologiczne środki czystości. Wśród nich możemy więc wymienić preparat do pielęgnacji ogrodów czyli  wysokiej jakości organiczny preparat, który zawiera efektywne mikroorganizmy. Dzięki swoim właściwościom spulchnia i użyźnia glebę, stymuluje rozrost korzeni i poprawia przyswajanie nawozów. Ponadto, oferta preparatów biologicznych obejmuje również te, które doskonale sprawdzą się podczas udrażniania syfonów kanalizacyjnych. Możemy zatem je stosować je do udrażniania syfonów łazienkowych czy kuchennych. Jeżeli bardzo często korzystamy ze zmywarek, również w tym przypadku możemy używać naturalnego, przyjaznego środowisku produktu do mycia naczyń właśnie w zmywarkach. Poza oczyszczeniem samego urządzenia, wpływa także na zdecydowaną poprawę warunków eksploatacji instalacji kanalizacyjnych (efekt oczyszczania) i drenaży rozsączających (efekt udrożniania).

Ekologiczne preparaty można także stosować podczas czyszczenia toalet. Zastępują one agresywne i bakteriobójcze preparaty. Dzięki odpowiedniej kompozycji składników czyszczących nie niszczy on pożytecznych bakterii żyjących w instalacjach kanalizacyjnych oraz przydomowych oczyszczalniach ścieków.

Jeżeli więc bliska jest Wam idea dbania o środowisko naturalne, a nie macie czasu aby samodzielnie wykonywać preparaty do czyszczenia, może skorzystać z oferty biologicznych preparatów, które nie tylko dbają o środowisko, ale i o Wasze sprzęty domowe, a co więcej – o Wasze finanse.

 

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Od 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kontynuuje program dopłat do nowych budynków energooszczędnych i pasywnych. Dzięki temu rozwiązaniu, w znaczny sposób obniżane jest zużycie energii, na co zwraca uwagę przede wszystkim Unia Europejska. Program dopłat dotyczy osób... więcej
Najprościej rzecz ujmując separatorów tłuszczu używa się do oczyszczania ścieków, które zawierają duże ilości substancji tłustych. Używa się ich więc wszędzie tam gdzie konieczne jest oddzielenie tłuszczów w postaci olejów roślinnych czy zwierzęcych od ścieków. Tłuszcze występują w trzech stanach:... więcej
Choć coraz częściej decydujemy się na budowę ekologicznych i inteligentnych domów, to także w przypadku tradycyjnego budownictwa można w prosty sposób zaoszczędzić energię. Rachunki za wodę, prąd i gaz pochłaniają zazwyczaj największą część domowego budżetu. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej... więcej