Ekologiczny dom z bali

Domy z drewna, jak również drewniane domy z bali nie są już w dzisiejszych czasach przejawem luksusu, czy ekstrawagancji. To przede wszystkim nowoczesny, a co ważniejsze ekologiczny sposób na życie. Drewniane domy robią nie tylko doskonałe pierwsze wrażenie pod względem wizualnym, ale również wpisują się w każdy krajobraz i pozwalają stworzyć unikatowe uczucie pełnej harmonii z otaczającym światem.

Ludzie od wieków budują drewniane domy. Powody? Chęć zbliżenia się do natury i świadomość, że drewno jest materiałem bardzo trwałym.

a

Drewno czy cegły?

Domy z bali zdobywają uznanie wśród osób planujących postawienie klasycznego, choć wyróżniającego się domu. Do ich zalet zalicza się nie tylko wygląd, ale także mniejsze niż w przypadku standardowego budownictwa koszty wykończenia i znacznie krótszy czas realizacji. Najpopularniejsze na południu Polski domy z bali podbijają kolejne regiony naszego kraju.

Drewniane domki często postrzegane są jako budynki przeznaczone na letni wypoczynek w górach czy nad morzem. Nic bardziej mylnego! Dziś drewniane domy są alternatywą dla murowanych budynków.

a

a

Domki całoroczne z drewna

Domy z drewna zawsze uważane były za zdrowe i ekologiczne. Opinia ta to  nie tylko stereotyp – ingerencja środków chemicznych w tym przypadku ograniczona jest do minimum, a wykorzystując dzisiejsze osiągnięcia nauki, można ją wyeliminować całkowicie.

Drewno to jedyny materiał budowlany, który nie podlega procesowi wytwarzania, w przeciwieństwie do pustaków, cegieł czy betonów. Dzięki temu unika się spalania bardzo dużych ilości energii,  a co za tym idzie emitowania znacznych ilości dwutlenku węgla. Ponadto, drewno jest materiałem odnawialnym, produkowanym nie przez człowieka, a przez naturę.

Jeżeli lubisz przyrodę i zapach lasu, domki ekologiczne są właśnie dla Ciebie. Drewno nie tylko pięknie pachnie, ale co bardzo ważne – podlega również samoregulacji wilgotności.

Żywotność domu z bali szacowana jest nawet na 300 lat. Jak jest w rzeczywistości? Weźmy za przykład drewniane kościoły, których wiek szacuje się na nawet kilkaset lat. Możliwe? Możliwe!

Część inwestorów zniechęca się, ponieważ czasami zdarza się, że drewniany dom jest nieco droższą inwestycją od domu z cegły. W praktyce okazuje się jednak, że procentuje on niższymi wydatkami na utrzymanie, a co najważniejsze  – jest zdrowy. Ta różnica kosztów zwraca się przy wykończeniu budynku, począwszy od izolacji, przez tynkowanie, a skończywszy na malowaniu. Drewno jest bardzo dobrym „izolatorem”ciepła.

Dlatego też, zanim zdecydujesz się wybudować lub kupić ekologiczny dom z bali, dokładnie przemyśl, jakie materiały zostaną wykorzystane do jego budowy. Weź pod uwagę nie tylko względy finansowe, ale również dobro i wpływ na środowisko naturalne.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

W XXI wieku kwestie związane z ochroną środowiska nabierają wyjątkowego znaczenia.Nigdy wcześniej nasza planeta nie była eksploatowana w tak intensywny sposób. Rewolucja przemysłowo-technologiczna sprawiła, że ludzkość z każdym kolejnym rokiem produkuje coraz więcej odpadów i zanieczyszczeń. Dziś... więcej
Przydomowe oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym: podstawowe informacje, jak działają, przykłady Drenaż rozsączający jest jednym z najtańszych  sposobów na oczyszczanie ścieków. Przez wzgląd na wysoką odporność na nierównomierny dopływ ścieków oraz korzystną cenę eksploatacji, rozwiązanie... więcej
Studnia chłonna na deszczówkę Jeżeli Wasz dom jest zlokalizowany na terenie, który nie ma stałego dostępu do sieci kanalizacyjnej, to występując w roli właścicieli posesji, jesteście odpowiedzialni za samodzielnie zagospodarowanie wody opadowej. Istnieje wiele rozwiązań tego problemu, jednak w... więcej