Kiedy szambo może być przyczyną śmierci

Uwaga na zatrucie szambem

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że szambo może być przyczyną niespodziewanej śmierci. Gdy to pierwszy raz słyszymy, trudno sobie wyobrazić jak to możliwe. A jednak fakty mówią same za siebie. Poniżej kilka przykładów tragicznych zatruć:

2014r.
Śmierć 7 osób w szambie w Lubuskim. "Popadali jak muchy. Gdyby było ich 15, zginęłoby 15"

2016r.
12-letni Aleksy zginął w szambie.

2016
Tragedia podczas opróżniania szamba. Nie żyje sześć osób.

2016
Tragedia pod Ośnem. 2,5-letni chłopiec utopił się w szambie.

2017r.
Pracowali przy opróżnianiu szamba. Nie żyją trzy osoby.

2018r.
Tragedia na Mazowszu. 3-latka utopiła się w szambie.

2018r.
Tragedia w Tykadłowie pod Kaliszem. Nie żyje mężczyzna, który wpadł do szamba.

2019r.
68-latek wpadł do przydomowego szamba. Nie udało się go uratować.

To tylko część tragedii, które miały miejsce w oskresie 5 lat.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego giną nie tylko starsi, ale również małe dzieci ?
Dlaczego szambo to niespodziewany „zabójca”?

Źródła zagrożenia związanego z szambem

"W szambie znajdują się gazy toksyczne, takie jak siarkowodór. Uduszenie następuje po minucie, półtorej" - wyjaśnił na antenie TVN24 lekarz medycyny ratunkowej, Adam Maciej Pietrzak. Skomentował w ten sposób wypadek w Lubuskim.
Samo pochylenie się nad szambem może doprowadzić do zatrucia i utraty przytomności.”
To wyjaśnienie tłumaczy dlaczego zarówno starsi, jak i dzieci wpadają do otwartego szamba.
Dorośli, jeżeli zdają sobie sprawę z zagrożenia, mogą podczas otwierania pokrywy szamba wstrzymać oddech i z jak największej odległości wkładać do niego wąż odpompowujący nieczystości.
Niestety nasze małe pociechy nie mają tej świadomości, a jak życie pokazuje, wszelkie pokrywy wokół domu budzą ciekawość dzieci, które chcą zobaczyć co jest pod nimi. I wtedy tragedia prawie pewna.

Niektórzy producenci szamb, zdając sobie sprawę ze skali zagrożenia jaką niesie szambo, stosują małe otwory do odpompowania nieczystości. To znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie, ale nadal niosące za sobą ryzyko. Nawet z małego włazu, wydobywający się siarkowodór może zabić, jeżeli w bezpośredniej bliskości bawi się małe dziecko.
Znając te fakty, z wielką rozwagą należy podejmować decyzję o zamontowaniu na swojej działce niebezpiecznego szamba.
Tym bardziej, że w większości przypadków można zastosować inne rozwiązania, np. założyć przydomową oczyszczalnię ścieków i wspomniany wyżej problem przestaje istnieć.

Czy warto ryzykować zdrowie swoje oraz najbliższych i jeszcze ponosić koszty od 2 do 3,5 tys. zł rocznie za wywóz nieczystości z szamba?

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Każdego roku wiele tysięcy litrów wody deszczowej, zamiast ekologicznie nawadniać grządki czy zasilać oczka wodne, spływa do kanalizacji lub zatrzymuje się na wiele tygodni w ogromnych kałużach wody. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że deszczówka może zawierać mikroorganizmy oraz rozmaite... więcej
Pierwszymi oczyszczalniami, jakie zaczęto montować przy budynkach jednorodzinnych, były oczyszczalnie drenażowe, składające się z osadnika gnilnego i drenażu rozsączającego.Do Polski na szerszą skalę takie oczyszczalnie trafiły na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia. Niesłusznie były one... więcej
Trend na ekologię nie mija. Dziś każdy z nas powinien być ekologiczny, ponieważ ma to istotny wpływ nie tylko na poziom naszego obecnego życia, ale również na przyszłość kolejnych pokoleń. Realizując proekologiczne działania, dajemy szansę naszym dzieciom oraz wnukom na świat wolny od ogromnej... więcej