Magazynowanie wody deszczowej

Początek września to czas, w którym ciepłe dni ustępują miejsca coraz chłodniejszym porankom. Małymi krokami zbliża się do nas jesień, a wraz z nią specyficzna pogoda. Szare poranki oraz deszczowe popołudnia sprawiają, że większą część dnia będziemy spędzać w domach. Krople deszczu będą delikatnie pukać w nasze okna, a woda z dachów będzie spływać do rynien, by następnie rurami spustowymi trafić do gruntu.

Do czego wykorzystać magazynowanie wody deszczowej?

Dla wielu osób taka pogoda jest przygnębiająca, uważają ją za zbyteczną i niepotrzebną, jednak możemy ją doskonale wykorzystać do obniżenia naszych domowych rachunków.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w rzeczywistości tylko część uzdatnionej wody wysokiej jakości jest niezbędna w naszych gospodarstwach domowych. Potrzebujemy ją tylko do spożywania oraz czynności higienicznych. W pozostałych przypadkach doskonale sprawdzi się woda deszczowa. Dzięki jej specyficznym właściwościom (woda deszczowa charakteryzuje się dużą miękkością i kwasowością) można ją wykorzystać do prania, mycia samochodów, spłukiwania toalet, oraz wszelkich prac porządkowych. Magazynowanie, a następnie wykorzystywanie wody deszczowej to ekologiczne rozwiązanie pozwalające nam zaoszczędzić nam nawet do 50% wody wodociągowej.

 

źródło: budujesz.info

źródło: budujesz.info

Rodzaje zbiorników do zbierania i magazynowania wody deszczowej (deszczówki)

Najpopularniejszą metodą magazynowania wody opadowej jest odprowadzanie jej do specjalnych zbiorników wykonanych z tworzywa sztucznego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zbiorników służących do magazynowania wody opadowej, które możemy podzielić na:

  • Zbiorniki podziemne
  • Zbiorniki nadziemne

 

W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać system o różnorodnym stopniu efektywności. Najprostsze instalacje złożone są z układu rynien, filtra, zbiornika oraz specjalnego systemu sterująco – pompowego. W takim systemie instalacji woda opadowa spływająca z naszego dachu trafia do układu rynien. Przed zmagazynowaniem w zbiorniku woda jest oczyszczana przy pomocy filtrów koszowych lub przepływowych. Następnie woda dostarczana jest do punktów czerpania wody przy pomocy pompy. Taką wodę można wykorzystać w każdym obiekcie, nie tylko w domu, ale również w obiektach użyteczności publicznej, szkołach, hotelach oraz w zakładach pracy. Poczytaj więcej na temat systemów zagospodarowania wody deszczowej.

Magazynowanie wody deszczowej w zbiornikach HABA

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Trend na ekologię nie mija. Dziś każdy z nas powinien być ekologiczny, ponieważ ma to istotny wpływ nie tylko na poziom naszego obecnego życia, ale również na przyszłość kolejnych pokoleń. Realizując proekologiczne działania, dajemy szansę naszym dzieciom oraz wnukom na świat wolny od ogromnej... więcej
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonałe rozwiązanie dla domów zlokalizowanych tam, gdzie nie ma kanalizacji. Choć taka oczyszczalnia nie jest szczególnie skomplikowanym urządzeniem, to wymaga właściwego obchodzenia się z nią oraz trzymania zasad prawidłowej eksploatacji - tak jak każde... więcej
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wiele produkujecie śmieci? Z pewnością nie, a w naszej opinii jest to niezwykle ważna kwestia, z którą warto się zapoznać. Według statystyk przeciętna osoba w ciągu roku wytwarza aż 360 kg śmieci różnego gatunku. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina w tym... więcej