Montaż separatora tłuszczu

Zgodnie z przepisami, we wszystkich zakładach, w którym znajdują się ścieki wytwarzające tłuszcz, powinny znajdować się separatory tłuszczu. Ich głównym zadaniem jest zatrzymanie tłuszczy pochodzenia zwierzęcego i roślinnego oraz cząstek stałych, które mogłyby zatykać przewody rurowe powodując niesprawne ich funkcjonowanie.

Montaż separatorów jest konieczny m.in. w barach, zakładach mięsnych oraz stołówkach, czyli miejscach związanych z produkcją lub sprzedażą jedzenia.

Zbyt duża ilość ścieków połączonych z tłuszczami, oprócz zatykania rurociągów, powoduje nieprzyjemny, gnijący zapach, który w przypadku instalacji separatorów tłuszczu, nie miałby miejsca. Ich zasada działania bazuje na prawach fizyki i zjawisku grawitacji. Różnica ciężaru danej substancji powoduje, że ścieki zawierające substancje ciężkie opadają na dno, a w przypadku substancji lekkich (tłuszczy zwierzęcych, roślinnych, olejów), wypływają na powierzchnię wody.

 

Montaż Separatora Tłuszczu HABA RL

O czym pamiętać podczas instalacji?

Separatory tłuszczu należy instalować w celu skutecznego oddzielania olejów i tłuszczów. Nie są one przeznaczone do obcowania z wodą deszczową oraz ściekami bytowymi. Powinny znajdować się niedaleko miejsca powstawania zanieczyszczeń, lecz nie w pomieszczeniach zamkniętych.

Separatory tłuszczu mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, dlatego należy unikać ich montażu w pobliżu obiektów mieszkalnych lub miejsc często uczęszczanych przez ludzi. Dla bezpieczeństwa, urządzenia te powinny być także zabezpieczone przed działaniem mrozu.

Aby zapewnić długotrwałe funkcjonowanie separatora tłuszczu należy go regularnie opróżniać i kontrolować, by uniknąć powstawania uszkodzeń. Częstotliwość opróżniania nie jest stała i zależy od ilości oczyszczanych ścieków i zawartych w nich tłuszczów, lecz szacuje się, że proces ten powinien odbywać się nie rzadziej, niż raz w miesiącu.

Równie istotną kwestią jest podłoże, na którym ma znaleźć się separator. W zależności od typu gruntu, separatory można umiejscowić bezpośrednio na gruncie rodzimym (w przypadku podłoża naturalnego, czyli gruntów piaszczystych, żwirowo-piaszczystych, sypkich, piaszczysto-glinianych, itp.), lub też na odpowiednio przygotowanym podłożu wzmocnionym, w przypadku naruszenia gruntów rodzimych, gruntów skalistych, torfach oraz mułach.

 

Korzyści wynikające ze stosowania separatorów tłuszczu

  • Łatwa obsługa
  • Nieskomplikowany montaż
  • Długi czas użytkowania
  • Wysoka skuteczność
  • Niska cena separatorów tłuszczu
  • Możliwość instalacji na kilka sposobów
 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Każdego roku wiele tysięcy litrów wody deszczowej, zamiast ekologicznie nawadniać grządki czy zasilać oczka wodne, spływa do kanalizacji lub zatrzymuje się na wiele tygodni w ogromnych kałużach wody. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że deszczówka może zawierać mikroorganizmy oraz rozmaite... więcej
Pierwszymi oczyszczalniami, jakie zaczęto montować przy budynkach jednorodzinnych, były oczyszczalnie drenażowe, składające się z osadnika gnilnego i drenażu rozsączającego.Do Polski na szerszą skalę takie oczyszczalnie trafiły na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia. Niesłusznie były one... więcej
Trend na ekologię nie mija. Dziś każdy z nas powinien być ekologiczny, ponieważ ma to istotny wpływ nie tylko na poziom naszego obecnego życia, ale również na przyszłość kolejnych pokoleń. Realizując proekologiczne działania, dajemy szansę naszym dzieciom oraz wnukom na świat wolny od ogromnej... więcej