Segregacja odpadów – czy warto?

Piętrzące się góry odpadów i trudność związana z ich składaniem, to jeden z najważniejszych problemów środowiskowych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Tylko w naszym kraju, wytwarza się niecałe 140 milionów ton odpadów rocznie, z czego zdecydowana większość to odpady przemysłowe. Badania pokazują, że każdy Polak wytwarza około 300 kg odpadów komunalnych rocznie, zaś w UE jest to średnio 360-620 kg.

 

 

Czym jest recykling? Najprościej mówiąc, to jedna z podstawowych metod ochrony środowiska naturalnego. Głównym celem tego procesu, jest ochrona naturalnych surowców poprzez zmniejszanie ich zużycia do minimum oraz zmniejszenie ilości odpadów. Recykling to inaczej odzysk, polegający na powtórnym przetwarzaniu zużytych artykułów w celu ich ponownego wykorzystania.

Każdego roku organizowanych jest wiele akcji, które mają za zadanie wywołać refleksję i wpłynąć na zachowania oraz myślenie producentów i konsumentów. Świadomość możliwości przetworzenia pewnych produktów zachęca do działania, a tym samym do ochrony środowiska.

 

 

Odpady mieszane i co jeszcze?

 

Papier

To najłatwiejszy do przetworzenia surowiec wtórny. Według badań, tona makulatury pozwala uchronić przed ścięciem nawet do 17 drzew!

 

Szkło

Mimo licznych plotek i stereotypów, to tworzywo nadaje się do recyklingu w 100%. Co ciekawe, można przetwarzać je wielokrotnie. Jeżeli istnieje taka możliwość, należy segregować je pod względem koloru, usuwając wcześniej metalowe lub plastikowe zakrętki.

 

Tworzywa sztuczne

Tworzywo sztuczne dzielimy na plastik oraz metal. Plastik przed włożeniem do pojemnika należy dobrze zgnieść, dzięki czemu zmniejszymy objętość surowca. Segregujemy bez nakrętek – te często zbierane są w celach charytatywnych, dlatego warto je odkładać. Przetwarzając metale, oszczędzamy nawet do 96% energii i znacznie zmniejszamy zanieczyszczenie wody.

 

Odpady zielone

To między innymi skoszona trawa, liście czy pocięte gałęzie. W przypadku odpadów zielonych, warto pamiętać o kompoście – pomocny okaże się z pewnością preparat Eco9 Kompost,  który stymuluje rozrost korzeni i poprawia przyswajanie nawozów.

Zalety segregacji:

– oszczędność miejsc składowych odpadów,
– oszczędność energii, wody, ropy, węgla, żelaza,
– zmniejszenie ilości wycinanych drzew,
– znaczące zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza,
– ograniczenie ścieków przemysłowych, odpadów przemysłowych, zużycia w przypadku odpadów szklanych,
– zminimalizowanie degradacji krajobrazu,
– ułatwienie/umożliwienie odzyskiwania surowców wtórnych,
– ułatwienie, skracanie i zmniejszenie kosztów transportu odpadów (trafiają od razu do właściwej przetwórni),
– refleksje “producentów” odpadów – bierzesz udział w procesie, musisz go zrozumieć i zauważyć pewne istotne problemy,

 

Wady segregacji:

– podczas wybielania papieru, używany jest chlor elementarny (lub jego substytut dwutlenek chloru), który zagraża zdrowiu,
– brak społecznej świadomości problemu,
– potrzeba zmian w postawie i w myśleniu ludzi, którzy z natury są leniwi,
– zły public relations “organizacji ekologicznych” – opinia na ich temat jest negatywna, wiele osób uważa, że nastawione są na zysk i niewiele mają wspólnego z niesieniem pomocy i troską o środowisko,
– zamiana polityki ekologicznej na ekologię polityczną,

 

Segregować?

Bez wątpienia, zalet recyklingu jest wiele. Po pierwsze, śmieci nie zalegają na wysypiskach. Po drugie, oszczędzamy miejsce, energię, wodę oraz surowce; ograniczamy również emisję szkodliwych związków do atmosfery. Poza tym, chronimy drzewa, a do gleby dostaje się mniej ścieków i odpadów przemysłowych.

Wady? Wspomniane wcześniej używanie chloru podczas procesu wybielania papieru i potrzeba zmian w myśleniu i postawie wielu ludzi niewrażliwych na ten problem.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Trend na ekologię nie mija. Dziś każdy z nas powinien być ekologiczny, ponieważ ma to istotny wpływ nie tylko na poziom naszego obecnego życia, ale również na przyszłość kolejnych pokoleń. Realizując proekologiczne działania, dajemy szansę naszym dzieciom oraz wnukom na świat wolny od ogromnej... więcej
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonałe rozwiązanie dla domów zlokalizowanych tam, gdzie nie ma kanalizacji. Choć taka oczyszczalnia nie jest szczególnie skomplikowanym urządzeniem, to wymaga właściwego obchodzenia się z nią oraz trzymania zasad prawidłowej eksploatacji - tak jak każde... więcej
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wiele produkujecie śmieci? Z pewnością nie, a w naszej opinii jest to niezwykle ważna kwestia, z którą warto się zapoznać. Według statystyk przeciętna osoba w ciągu roku wytwarza aż 360 kg śmieci różnego gatunku. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina w tym... więcej