Dlaczego warto uczyć dzieci segregacji odpadów?

Ścieki są jednym z produktów ubocznych generowanych przez gospodarstwa domowe. Przeciętny Polak wytwarza rocznie aż 332 kilogramy odpadów komunalnych, które następnie trafiają na składowiska. Choć jest to wartość znacznie niższa od średniej unijnej, to jednak nie możemy się określać mianem zielonej wyspy na mapie Europy, ponieważ tylko 20 procent generowanych odpadów zostaje poddana recyklingowi, w wyniku którego odzyskuje się surowce wtórne.

Dla porównania w Niemczech poziom odzyskiwania odpadów oscyluje na poziomie 62 procent. W tym aspekcie powinniśmy jak najszybciej dogonić naszych zachodnich sąsiadów. Jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – poprzez edukację, która powinna się rozpocząć już od najmłodszych lat.

Co to jest recykling dla dzieci?

Dzieciństwo jest szczególnym okresem, w którym kształtują się podwaliny przyszłego systemu wartości, utrwalają się wzorce zachowań oraz uwydatniają się pierwsze nawyki i preferencje. Dzieci szybko i skutecznie przyswajają wiedzę, zwłaszcza gdy jest ona przekazywana w ciekawy i przystępny sposób np. w formie zabawy. Dzieciństwo jest więc doskonałym okresem na rozpoczęcie nauki segregacji odpadów.

 
Rys. Segregacja śmieci - obrazki dla dzieci.
źródło:  https://naturalnieozdrowiu.pl/jak-segregowac-smieci-recykling/

Dlaczego warto segregować śmieci?

Segregacja śmieci pozwala na recykling, czyli ponowne przetworzenie odpadów wykonanych z tworzyw sztucznych, szkła, papieru oraz metalu. To ogromna korzyść nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla gospodarstwa domowego.

Segregując odpady, płacimy mniej za rachunki związane z wywozem śmieci. Powinniśmy wytłumaczyć dzieciom, że produkty wykonane ze szkła, papieru, czy metalu, które nie są nam już potrzebne, należy starannie posegregować przed wyrzuceniem, aby mogły być ponownie wykorzystane. Im wcześniej nauczymy dzieci recyklingu, tym bardziej wejdzie im w krew dbanie o środowisko oraz przykładanie szczególnej wagi do ekologicznego stylu życia

Odzysk kompostu z odpadów zielonych

Odpady zielone z ogrodu, takie jak liście, gałązki, trawa, pozostałości po owocach czy warzywach doskonale nadają się na kompost, któy może później być ponownie wykorzystany do użyźniania gleby. Mówienie dzieciom o korzyściach płynących z kompostowania pomoże im zrozumieć, jak prawidłowo gospodarować w ogrodzie. Dzieci wiedzące jak zrobić kompostownik są bardziej skłonne do eksperymentowania w ogrodzie i dobrze jest pobudzać ich ciekawość! Z kolei aby przyspieszyć proces przerabiania odpadów na kompost, najlepiej zaopatrzyć się w preparat do kompostowania Eco9 KOMPOST.

 

Korzyści wynikające z recyklingu:

  • ograniczenie ilości trudno ulegających rozkładowi odpadów,
  • ograniczenie zużycia surowca naturalnego,
  • oszczędzanie zużycia energii,
  • ograniczenia zanieczyszczeń do atmosfery,
  • ograniczenie ilości odpadów i ścieków.

Segregacja odpadów ma bezpośredni wpływ na czystość środowiska, czyli również na jakość naszego życia. Jeżeli chcemy, aby przyszłe pokolenia mogły żyć w zdrowym i zadbanym otoczeniu powinniśmy już dziś edukować nasze dzieci, które są przecież przyszłością świata.

Warto uczyć dzieci recyklingu od najmłodszych lat
 
Jak nauczyć dzieci segregacji śmieci? Segregowanie śmieci dla dzieci.

Nauka segregacji odpadów może być prosta, skuteczna i przyjemna zarówno dla dziecka, jak i rodziców. W naszej opinii najlepsza jest nauka w formie kreatywnej, dlatego polecamy zabawę w segregację polegającą na wykorzystaniu wyczyszczonych już odpadów do stworzenia recyklingowych zabawek oraz akcesoriów przydatnych w czasie codziennej zabawy.

 
Nie wiecie jak wykorzystać odpady w zabawie? To proste!

Rzeźby z masy papierowej jako zabawa dla dzieci do nauki segregacji śmieci i recyklingu

Z papieru można zrobić masę papierową pozwalającą ulepić fantastyczne rzeźby oraz figurki, z puszki po warzywach konserwowych można wykonać skarbonkę,
zużyte plastikowe butelki dzięki drobnym modyfikacjom sprawdzają się znakomicie w roli pojemnika na kredki.

Makulatura to dobry materiał na robienie rzeźb z masy papierowej

Tak naprawdę w tej zabawie ogranicza Was tylko kreatywność. Zabawa w recykling to setki różnorodnych możliwości, dzięki którym Wasze dzieci z pewnością przyswoją podstawowe zasady segregacji odpadów.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Oczka wodne i stawy stanowią piękną ozdobę ogrodów, przyciągając zarówno miłośników natury, jak i entuzjastów krajobrazu. Jednak utrzymanie czystości wody w tych zbiornikach może stanowić wyzwanie, zwłaszcza w obliczu problemu rozwoju glonów i innych zanieczyszczeń. Na szczęście istnieje naturalne... więcej
Jak zarabiać na przydomowej oczyszczalni ścieków? O nawadnianiu ogrodu z oczyszczalni. Komfort, dzięki posiadaniu oczyszczalni bezzapachowej i dodatkowo opróżnianej co kilka lat można jeszcze uzupełnić o rozwiązanie, które wykorzystuje oczyszczone ścieki do nawadniania ogrodu.Aby system nawadniania... więcej
Każdy inwestor lub osoba prywatna będąca w trakcie budowy domu, mieszkania lub innego rodzaju pomieszczeń socjalnych musi zadbać o system, który rozwiąże problem usuwania ścieków bytowych. Kiedyś do dyspozycji były wyłącznie dwa warianty: sieć kanalizacyjna lub szambo, które było jedyną alternatywą... więcej